mytí a čištění fotovoltaických panelů...má aplikace TiO2 vliv na výkon ?

 

Mytí fotovoltaických panelů má vliv na zvýšení zvýšení hotovosti na vašem účtu o cca +10 až 15% a zvýšení vaší fyzické kondice(za mírné zimy jedna osoba očistí 300kWp týdně FV panelů od sněhu).
Mytí solárních panelů pojměte jako přípravu na sezónu tj. myjte nejlépe v polovině jara. Nejvhodnější je jarní mytí provádět nejlépe po tom co okolní pole opustí traktory-přestane se prášiz z polí a vyčkejte zamračených dnů. Za zamračených dnů vám nebude na střeše nesnesitelné horko. Detergenty nebudou rychle zasychat a o to déle působit na sedlou špínu a nezaschlé se vám budou lehce oplachovat. Na ptačí exkrementy aplikujte přímo neředěný detergent a chvilku vyčkejte. Vyvarujte se škrabání-čištění skla nožem nebo šroubovákem. Velmi se osvědčil rýžový dřevěný smeták s krátkými štětinami. Nepoužívejte agresívní čistící prostředky s chlorem nebo čpavkem. Nepoužívejte abrazivní čistící prostředky-mytí by tak bylo rok od roku náročnější, protože na povrchu skla budete abrazivy vytvářet mikrovrypy v nichž se bude usazovat prach. Zde platí poučka na jaře použijte Jar.....stačí jej kapat do proudu vody směřujícím na fotovoltaické panely.
Na zimní čištění vlítněte v prodyšném, lehkém, ale teplém oděvu. Nezkracujte si cestu přes panely ty jsou doslova namydlené a kluzké jako led! Zimní čištění je fyzicky dosti namáhavá činnost...... Proto volte hrablo na shrnutí sněhu z panelů z lehkého a pevného materiálu. Ideálním materiálem je hrablo z plastu, nebo překližky. Na hrable nesmí být kovové části jimiž by sklo mohlo být v lepším případě poškrábáno nebo v horším rozbito. Kalené sklo FV panelu nemůže být vystaveno poklepávání kovem nebo kamenem. Sníh z FV panelů shrnujte nejlépe shora dolů nebo stahujte sníh k nohám. Při zimním čištění uvidíte kolik prachu strhnete spolu se sněhem ze skla. Nebouchejte hrablem po skle fotovoltaického panelu.
Pokud si chcete například v létě zkrátit cestu přes řadu panelů (na střeše) pak nikdy nešlapejte na sklo, ale výhradně na rámy a nejlépe na středové úchyty. Noha na skle vám podklouzne i když je sklo suché a může dojít k fatálnímu zranění. Dalším důvodem proč nešlapat na sklo je trvalé neviditelné poškození křemíkových článků uvnitř panelu. Při odrazu nohy z panelu dojde k mikro popraskání solárních článků v místě nášlapu a odrazu - časem pak dojdek poklesu výkonu panelu...panel je tak neopravitelně zničen.
V obou případech používejte takové pomůcky, aby nedošlo k poškození panelů vámi nebo najatým pracovníkem. Pomůcky nemohou mít ostré kovové hrany nebo být z kovu ! Může snadno dojít k rozbití krycího kaleného skla na fotovoltaickém panelu.

......aplikace TiO2 na fotovoltaické panely je holý nesmysl. Oxidem titaničitým je již dotováno kalené solární sklo. TiO2 plní hydrofobní-vodu odpuzující funkci. Do skla byl TiO2 aplikován při výrobě skla tj. dodán při teplotách od 1450 do 1550°C. Pokud se mylně domníváte, že štětkou, válečkem nebo nástřikem(!!) TiO2 do skla jaksi úporným všudláním vpravíte dostatečně či lépe a vytvoříte nano mřížku s lepšími parametry než po roztavení skla pak jste bohužel byli ošáleni obchodníkem s elektřinou v kufrech nebo máte bohužel mezery v základním vzdělání....sklo jak známo ze základní školy není nasákavé.
......nátěry skla TiO2 jsou tedy fyzikální nesmysl a prakticky se jedná o učebnicový podvod a to z důvodu všeobecně známé a prokázané neporéznosti skla. TiO2 vniká-vzlíná do porézních materiálů jako jsou beton, keramika, cihly nebo kámen. Na porézních materiálech vytvoří TiO2 přechodovou adhezivní vrstvu, která je důležitá při "mokré výstavbě" nikoliv při mytí fotovoltaických panelů. TiO2 ze stavebnictví známe pod pojmem penetrace.