EMS spolehlivost, dlouhá životnost a záruky od výrobce

Zde jsem popsal balancování článků v LiFePO4 baterii. Trvale zápasím s rychlostí doby: „Jak vtěsnat množství informací do omezeného času s čtivým výsledkem?“
K věci. STORION není baterka ani měnič. STORION je velkosériově vyráběný a odladěný systém vybavený EMS /energy management/.
EMS - diplomat s pravomocemi ředitele.
EMS diplomat. Pro spolehlivý provoz je vždy jeden komunikační protokol jednodušší. Nedochází ke kolapsům systému bez zjevné příčiny vinou nekompatibilní komunikace. Kolapsy v nejnevhodnější dobu trpí systémy skládané bez EMS. Platí zásada: čím méně jazyků tím je porozumnění jasnější = systém stabilnější. Komunikaci mezi komponenty v systému STORION zastřešuje EMS. Náš odběratel konstatoval: „Za leden a únor měla instalace u mne 3 výpadky. Systém mám složen z měniče XY a baterií XX-vše úhledně rozvěšeno po zdi s vodiči v lištách. STORIONy však na našich instalacích ode dne spuštění ( 2 roky ) nevypadly ani jednou.“ Zde je nutné podotknout, že instalatér se k vlastnímu skládanému systému nechová standardně, protože disponuje profesionálními znalostmi. Běžný uživatel nikoliv a i přesto došlo u instalatéra k výpadkům. Technologický náskok STORIONU je EMS a topologie. Není připojován do přívodní fáze sériově, ale je k fázi připojen paralelně. Jestliže by STORION zkolaboval bude dům stále zásobován elektřinou ze sítě.
EMS ředitel. EMS řídí/omezuje proud z baterie. Benefitem EMS je spolehlivost a ….. dlouhá garantovaná životnost baterií. Vše je o informacích. EMS zná kapacitu a stav nabití/SOC/ baterií. Měniči tedy povolí odebírat jen takový proud/výkon, který baterii nebude okamžitě ani trvale poškozovat. Modelová situace: po západu slunce-FV již negeneruje výkon-baterie jsou nabité. Příklad: SOC/stav nabití/ 5,7kWh baterie je na 100% pak EMS povolí měniči odebírat 1,8kW(z každé baterie). Dodávaný výkon bude EMS plynule omezovat v závislosti na snižujícím se SOC/stav nabití/.
 
Příklad:SOC/stav nabití/ 5,7kWh baterie je 30% – EMS povolí z baterie odebírat cca 0,4kW. Odběrové požadavky jsou pokryty z distribuční sítě.
A proč tolik ředitelování?EMS řízením odběru i dodávky  proudu do spotřeby poskytuje aktivním balancérům nutný čas na vybalancování článků v baterii. Hranice nabití a vybití u lithiových baterií musí být bezpodmínečná „napěťová hrana“ před níž je vše v pořádku a za ní už je vše ztraceno.
Vysvětlení: V žádném případě není úkolem žádného BMS/balancér/ omezovat odebíraný proud z LiFePO4 baterie. V systému bez EMS měnič odebírá tak vysoký proud jaký baterie dokáže/í dodat s ohledem na inst. kapacitu-důsledkem je opakovaný „pád“ napětí baterie za „napěťovou hranu“ a fatální zkrácení životnosti lithiové baterie. Baterie se rychle nabíjí, vybíjí nebo baterii nabít nelze a trvale roste její napětí. Klient reklamuje baterii u instalatéra. Ten se vymluví na dodavatele baterií. Dodavatel odpoví: baterie nebyly udržovány v nabitém stavu a byly přetěžovány. Podle dat z BMS bylo napětí na článcích v baterie opakovaně za napěťovou hranou. Reklamace je negativní. Instalatér buď koupí novou baterii a nebo ji nekoupí a dojde k soudnímu sporu.
Jak předejít kolapsu? Požadovat a instalovat masívní kapacitu baterií. Na 1kWp FV cca3kWh kapacity LiFePO4. Nenechat si instalovat pokusné, kusově skládané systémy od „nových výrobců“. Instalovat a nechat si instalovat velkosériově produkované systémy vybavené EMS u nichž záruku na kapacitu baterie drží výrobce systému a nikoliv instalační firma.

EMS je klíč a brána všech PROSUMERŮ k obchodování s elektřinou.
EMS základem dálkově ovladatelné infrastruktury STORION VPP