FLEXIBILITA od Prosolar pro STORION

13.03.2023
Flexibilita je výkonová rovnováha, kterou nyní dokážeme poskytnout distribuční soustavě s pomocí VPP STORION. Instalovaný výkon zdrojů činí 15,5MWh a úhrnná ovladatelná kapacita baterií je na úrovni 20,2MWh.
Naší vizí od roku 2016 je připojování výhradně aktivních bateriových  systémů do distribuční soustavy.

V roce 1998 jsme instalovali první hybridní bateriový systém. Načerpané zkušenosti reflektující požadavky prosumerů i trhu se nám podařilo přetavit do software "Flexibility Prosolar". Portál Flexibility Prosolar má zakomponovánu řadu originálních, propracovaných a odladěných algoritmů, které s ohledem na predikce spotřeby elektřiny a počasí dokážou "generovat" řízené přetoky do distribuční sítě. Tyto řízené přetoky pak majitelům systémů STORION generují zajímavý zisk a to ihned od okamžiku spuštění. Dochází ke zkracování návratnost investice do bateriového úložiště. V horizontu záruky 10 let na baterie se jedná o zajímavou přidanou hodnotu.
K funkcionalitám. V konkrétní den např. 09.02.2023 nedojde k ukládání energie do baterií. Algoritmus vytvoří řízený přetok, který je zobchodován na SPOT trhu za ekonomicky profitabilní cenu pro prosumera a případně tradera. Zároveň je stabilizována distribuční sítě - existuje poptávka po elektřině, které je v danou chvíli nedostatek.
Samozřejmostí je strojové učení algoritmů ohledem na historická data, denní dobu a roční období.
Nicméně flexibilitou je také vytápění domu z výkonových přetoků ( seputí elektrokotle ), které nebyly uloženy v bateriích a ani spotřebovány. Prosumer / odběratel se rozhodl přetoky neobchodovat na SPOT trhu.

Veškeré procesy jsou robotické a mohou probíhat centrálně, regionálně nebo s ohledem na požadavky konkrétního tradera / obchodníka s elektřinou.
VPP STORION v současné chvíli zahrnuje cca 2500 bateriových systémů.
... do konce roku 2023 přepracujeme Flexibility Prosolar pro komerční systémy a máme připraveny další inovace, které se budou týkat všech majitelů bateriových úložišť.

Investice do moderních technologií se vždy vyplatí.
S důvěrou se obraťte na kteréhokoliv z našich seriózních odběratelů INSTALATÉŘI FLEXIBILITY, kteří Vám dodají bateriový systém STORION na klíč ( tzn. vyřízení dotace z NZÚ, montáž, připojení atd. ).   

 

Zde pár grafů :

10.02.2023
- baterie byly automaticky nabíjeny výkonem 9,6kW
- na SPOT trhu byla v čase nabíjení nízká cena elektřiny

 

11.02.2023
- baterie byly automaticky nabíjeny řízeným výkonem 3,8kW
( Pozn. maximální nabíjecí výkon je 10kW )
- doba nabíjení byla delší než předchozí den

 

- opět graf ze dne 11.02.2023
- boiler byl sepnut systémem STORION HVT10  

 

- do třetice graf ze dne 11.02.2023
- elektrokotel byl sepnut systémem STORION HVT10, protože narostl přetok vlivem dobití baterie

09.02.2023 velmi zajímavý den
- ráno na SPOT zajímavá cena
- implementovaná předpověď počasí SLUNEČNO
- ráno 7.00 došlo k vybití baterií na SPOT tzn. uvolnění kapacity v bateriích pro nabití ze slunce ( jakmile dojde k e snížení ceny na SPOT trhu )
- baterie vybité do distribuční sítě za cca 1h 
- výkon dodaný z baterií do sítě je nižší o spotřebu elektřiny 

 

- graf denní ceny z portálu OTE 
 

 

09.02.2023
- od cca 8:30 systém čeká na vysokou cenu na SPOT trhu
- od 9.00 došlo k "zákazu" nabíjení baterií z FV
- tímto byl vytvořen řízený přetok do sítě, protože na SPOT trhu byla zajímavá cena pro výkup elektřiny
- ve 12.00 došlo k poklesu SPOT ceny a proto již bylo výhodnější započít ukládání energie z FV do baterií, aby dům mohl spotřebovávat vlastní energii
  

 

15.02.2023 ( graf SOC baterií jsme změnili na šedou barvu )
- zajímavá situace ... systém neukládal do 12.00 energii z FV do baterií avšak vytvořil řízený přetok do DS, protože byla zajímavá cena na SPOT trhu s elektřinou

opět 15.02.2023
- baterie nabité na 100% ve 14:20